Parzęczew stawia na ekologiczną edukację już od najmłodszych lat

Parzęczew, małe miasto w województwie łódzkim, zdecydowało się podejść do nauki o środowisku naturalnym w sposób innowacyjny. Planuje organizację Festiwalu Cyrkularności, który ma na celu pokazać, jak gmina stara się być ekologiczna. Z inicjatywy szkoły podstawowej miejscowa społeczność uczy się recyklingu i wykorzystania odpadów na różne sposoby.

Przy lokalnej szkole podstawowej stworzono małą biogazownię, dzięki której uczniowie mogą poznać proces produkcji biogazu i dowiedzieć się, jakie są jego zastosowania. Do biogazowni trafiają odpady bio – m.in. resztki jedzenia ze stołówki szkolnej. Następnie przechodzą one proces fermentacji w reaktorze, co skutkuje powstaniem gazu. Ten jest używany do ogrzewania mini szklarni, w której uczniowie sadzą rośliny. Na przykład warzywa sadzone w szklarni ponownie trafiają do stołówki dla uczniów. W szklarni wykorzystuje się również kompost jako nawóz.

Najlepsze wyniki w zbieraniu „tuwimków”, czyli ekologicznej waluty wprowadzonej w szkole, osiągnęły klasy Ia i IIc. Tuwimki są przyznawane uczniom za działania na rzecz środowiska, takie jak udział w zbiórce elektrośmieci, organizowanie szkolnych wydarzeń bez użycia plastiku, wymiana nieużywanych przedmiotów i praca na rzecz ekolabu – przyszkolnej szklarni. Za zebranie odpowiedniej ilości tuwimków, uczniowie mogą wybrać nagrodę. Może to być bilet do kina, dodatkowe punkty na klasówce lub roboty-fotony, które będą wykorzystywane w celach ekologicznych – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Parzęczewie, Agnieszka Graczyk.