Triumf drużyny ozorkowskiej w 30. Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK

18 maja 2024 roku, w sercu Łodzi, rozegrany został okręgowy etap XXX Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy organizowanych przez Polski Czerwony Krzyż. W zawodach udział wzięły drużyny z różnych miast regionu łódzkiego, takich jak Łódź, Łowicz, Radomsko, Bełchatów czy Ozorków. Rywalizacja odbywała się na sześciu stacjach symulujących różne urazy oraz stacji testowej sprawdzającej wiedzę z zakresu pierwszej pomocy i działalności Czerwonego Krzyża.

Zawodnicy podczas konkurencji musieli stawić czoła wielu wyzwaniom i dramatycznym sytuacjom. Wśród nich znalazło się udzielanie pomocy po amputacji palca, seniorce po upadku ze schodów, ciężarnej kobiecie oraz jej partnerowi cierpiącemu na ból klatki piersiowej, dziewczynie ranionej nożem i młodzieży po wypadku na rolkach. Dodatkowym utrudnieniem była stacja, na której uczestnicy nie mogli korzystać ze swojej apteczki i musieli polegać jedynie na materiałach znalezionych w samochodzie.

Zawodnicy musieli również wykazać się zdolnością do współpracy ze strażnikami miejskimi. Ocena drużyn była oparta o punkty przyznawane za prawidłowe zabezpieczenie miejsca zdarzenia, skuteczne rozpoznanie stanu poszkodowanych, właściwe wezwanie pomocy i jej udzielenie. Nie bez znaczenia był również komfort termiczny i psychiczny poszkodowanych.

W te nietypowe i skomplikowane sytuacje najlepiej wprowadził się zespół I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie. Drużyna prowadzona przez Witolda Polaka, nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa, składająca się z Wiktorii Michalskiej (kapitan), Dominiki Młodak, Mai Matusiak, Marceliny Kubiak oraz Wiktora Szabeli zdobyła 502,4 punkty na 543 możliwe do zdobycia. Dzięki temu po raz trzeci z rzędu zostali Mistrzem Pierwszej Pomocy PCK Województwa Łódzkiego.

Finalna klasyfikacja prezentuje się następująco: na najwyższym stopniu podium stanęło I LO im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie z wynikiem 502,4 punktów, drugie było XXV LO w Łodzi z 481,6 punktami, a trzecie I LO w Łowiczu z 409,4 punktami. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano III LO w Bełchatowie (388,2 p) i I LO w Radomsku (355,5 p).

Zwycięski zespół z Ozorkowa ma teraz szansę na reprezentowanie województwa łódzkiego podczas finałowych zawodów, które odbędą się w dniach 7-9 czerwca 2024 roku.