Ozorków ma wiele do zaproponowania miłośnikom kultury sakralnej.
Zabytki sakralne z Ozorkowa
To właśnie w tym mieści zlokalizowane są dwa kościoły, które zdecydowanie warto zobaczyć. Sprawdź, co takiego w sobie kryją.
Kościół parafialny rzymskokatolicki pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i Podwyższenia Krzyża Świętego
Historia kościoła sięga do XVII wieku. Wówczas był on kaplicą dworską w stylu barokowym. Dwa wieki później został jednak rozbudowany, co całkowicie zmieniło jego wygląd. Od tej pory reprezentuje architekturę neoromańską. W XX wieku kościół był systematycznie wyposażany w nowe dzwony, organy czy posadzkę. Niestety za czasów okupacji hitlerowskiej budynek został sprofanowany.
Zamieniono go wówczas na skład zboża. Po zakończeniu II wojny światowej kościół wrócił do swoich pierwotnych właścicieli, a obecnie służy celom kultu religijnego. Budynek składa się z dwóch naw, dwóch kaplic, skarbca i zakrystii. Został wpisany do rejestru zabytków, dlatego zdecydowanie warto go zobaczyć.
Kościół ewangelicko-augsburski pw. dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa
Drugi obiekt sakralny w Ozorkowie, który zdecydowanie jest warty uwagi, to kościół ewangelicko-augsburski pw. dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa. Jest nieco młodszy niż wcześniej wspomniana świątynia, ponieważ pochodzi z 1842 roku. Reprezentuje styl neoklasycystyczny. Jego nazwa pochodzi od figur dwunastu apostołów, które znajdują się na dachu budynku. Ze świątynią jest związana ciekawa historia.
Została ona zamieniona na obóz podczas II wojny światowej, a następnie przejęta przez parafię rzymskokatolicką. Dopiero w 1953 roku zwrócono ją do pierwotnych właścicieli.