Pod inicjatywą Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu, współdziałającą z Muzeum Miasta Zgierza i Stowarzyszeniem „Rodzina Policyjna 1939 r.” z Łodzi, podjęto działania zmierzające do przywrócenia pamięci o policjantach pochodzących z terytorium obecnego powiatu zgierskiego. Ci bohaterscy funkcjonariusze polegli tragicznie, gdyż zostali brutalnie zamordowani w wyniku wydania przez radzieckie elity rozkazu egzekucji. Trafili do grupy niemal 22 tysięcy przedstawicieli polskiego społeczeństwa, skazanych na śmierć. W tej wyjątkowej inicjatywie uczestniczył również insp. Arkadiusz Sylwestrzak, pełniący funkcję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi.
Niespełna dwa lata od teraz, 18 września 2024 roku, przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu zorganizowano uroczysty apel. Impreza ta była poświęcona odsłonięciu tablicy upamiętniającej „Pamięć Funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP służących w Zgierzu – ofiary zbrodni sowieckich”. To wydarzenie przypadało na 105. rocznicę założenia Policji Państwowej. Wśród obecnych znaleźli się Lech Parell, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Posłanka na Sejm RP Agnieszka Hanajczyk, a także Poseł na Sejm RP Tadeusz Wożniak i Poseł na Sejm RP Marek Matuszewski. Nie zabrakło również insp. Arkadiusza Sylwestrzaka, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele lokalnych samorządów z terenu powiatu zgierskiego, organów wymiaru sprawiedliwości, służb mundurowych współpracujących z policją oraz prezesi Stowarzyszenia Rodzina Policyjna z województwa łódzkiego Jarosław Olbrychowski i z województwa świętokrzyskiego Grażyna Szkonter. W gronie honorowych gości można było dostrzec również Kapelana Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Łodzi ks. podporucznika Jacka Syjud oraz Kapelana Prawosławnego ks. Pawła Sidoruk. Nie zabrakło Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa łódzkiego podinsp. Krzysztofa Balcer oraz przedstawicieli stowarzyszeń Emerytów i Rencistów Policyjnych Zarządu Wojewódzkiego w Łodzi i koła w Zgierzu.
Obecni byli też Komendanci Miejscy i Powiatowi Policji garnizonu Łódzkiego, a także potomkowie zamordowanych funkcjonariuszy i młodzież szkół mundurowych, czcząc pamięć ofiar sowieckich zbrodni.