Z jakich zabytków słynie Ozorków?

Kościoły w Ozorkowie

Zabytki sakralne są jednymi z podstawowych, jakie można zobaczyć, przyjechawszy do Ozorkowa. Najpopularniejszym z nich jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Józefa. Powstał on w 1654 roku, a pod koniec XIX wieku został przebudowany. Kolejną ważną świątynią jest kościół pod wezwaniem Dwunastu Apostołów. Wzniesiono go w stylu późnoklasycystycznym w I połowie XIX wieku.

Zabytkowe domy

Na uwagę zasługują też na pewno zabytkowe domy. Są to murowane budynki znajdujące się przy ul. Wyszyńskiego, Jana Pawła II oraz Listopadowej. Powstawały one na przestrzeni kilkudziesięciu lat, w XIX wieku. Od początku pełniły funkcje mieszkalne i nie zmieniło się to do czasów współczesnych.

Stara motarnia

Na uwagę na pewno zasługuje także budynek starej motarni. Znajduje się on przy ul. Listopadowej i powstał w latach 30-tych XIX wieku. Wybudował go znany potentat Fryderyk Schlosser. Niegdyś była to przędzalnia, dziś jest zabytkiem uznanym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dworzec kolejowy

Kolejnym ciekawym zabytkiem jest dworzec kolejowy. Został on wybudowany w bardzo ciekawym stylu w 1925 roku. Obecnie znajduje się w nie najlepszym stanie i oczekuje na remont.