3 znane osobistości pochodzące z Ozorkowa

Ozorków nie jest miastem, które wypuściło na świat masę znanych osób, co nie zmienia faktu, że takie osobistości można znaleźć.

Wiadomo, że nie jest to Warszawa czy Kraków, ale mieszkańcy tej miejscowości mogą być dumni z tego, że parę osób w przestrzeni publicznej pochodzi właśnie z Ozorkowa. Postanowiliśmy więcej się o nich dowiedzieć.

Andrzej Krawczyk – polityk z Ozorkowa

Pierwszą postacią, o której chcemy powiedzieć kilka słów to Andrzej Krawczyk. Jest to polski historyk, dyplomata. Był podsekretarzem stanu w gabinecie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a ponadto był ambasadorem RP w Bośni i Hercegowinie, na Słowacji oraz w Czechach.

Jest to zawodowy dyplomata, który brał udział w polskiej politycy już od 1989 roku. Funkcje ambasadora przestał pełnić w 2016 roku.

Adwokatka z Ozorkowa – Lidia Bagińska

Kolejną postacią, o której warto powiedzieć coś więcej jest Lidia Bagińska. To polska adwokatka, która była sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Nie była to długa kadencja, bo zasiadała tam od 8 grudnia 2006 do 12 marca 2007. Nie zmienia to jednak faktu, że Ozorków może być dumny, że na jego ziemi wyrósł ktoś, kto odpowiadał za polskie sądownictwo, chociażby w niewielkim stopniu.

Bagińska nadal zajmuje się kwestiami prawnymi, a nawet oferowała swoją kandydaturę podczas kryzysu Sądu Najwyższego w 2018 roku.

Bogusław Modest Żórawski – wojskowy z Ozorkowa

Trzeba zaznaczyć, że Ozorków ma kilku wojskowych, którzy działali na rzecz niepodległości Polki. Jednym z przedstawicieli polskiego podziemia niepodległościowego jest Bogusław Modest Żórawski, który był oficerem Polskich Ził Zbrojnych oraz Armii Krajowej. Ponadto był cichociemnym, a po II wojnie światowej powrócił do Polski, w roku 1969, natomiast zginął 4 lata później w wypadku samochodowym.

One thought on “3 znane osobistości pochodzące z Ozorkowa

Dodaj komentarz