Historia narodzin hipopotama karłowatego w łódzkim ogrodzie zoologicznym

W łódzkim zoo zanotowano wyjątkowe wydarzenie – po raz pierwszy w jego historii urodził się hipopotam karłowaty. Ten gatunek zwierząt zaczął być hodowany na terenie ogrodu zoologicznego pięć lat wcześniej. Ogółem, w łódzkim zoo mieszkają obecnie trzy egzemplarze tej rzadkiej i zagrożonej wyginięciem rasy.

Początek życia młodego hipopotama karłowatego datowany jest na ostatnie dni miesiąca maja. Jego rodzicami są Jamina i Jabari, którzy również są mieszkańcami łódzkiego ogrodu zoologicznego. Jabari dołączył do społeczności tego miejsca w 2019 roku, a rok później dołączyła do niego Jamina.

Proces kojarzenia tych dwóch przedstawicieli gatunku hipopotamów karłowatych był prowadzony przez pracowników zoo z dużą ostrożnością, zwłaszcza że ich relacje nie były od początku idylliczne. Jak donosi Tomasz Jóźwik, członek zarządu Orientarium Zoo Łódź, „Ich relacje były bardzo zmienne. Raz się lubili, innym razem mieli ciche dni. W ostatnim czasie jednak chętnie przebywali w swoim towarzystwie”. Kolejne dni przynosiły jednak pozytywne zmiany i ostatecznie końcem maja przyszedł na świat owoc tej miłości.