Noc Świętojańska w Dzierżąznej: Tradycje, Muzyka i Kultura Królują nad Stawem

Zgodnie z dawnymi obyczajami słowiańskimi, uroczystości Nocy Świętojańskiej rozpoczęły się w Dzierżąznej od świętowania przy stawie. W procesji z pochodniami, uczestnicy święta kierowali się ku wodzie, gdzie puszczali barwne wianki, starannie utkane z kwiatów.

Świąteczną atmosferę nastrajał dźwięk muzyki, granej przez miejscową orkiestrę dętą oraz folklorystyczne zespoły Szczawinianek i Giecznianek z kapelą. Zespół przygotował specjalny repertuar na ten wyjątkowy wieczór. Ich występ zarówno nad brzegiem stawu jak i na scenie Gminnego Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej spotkał się z entuzjastycznym odbiorem publiczności, którą wynagradzał gromkimi oklaskami.

Organizacja Nocy Świętojańskiej przewidziała szeroką gamę atrakcji dla uczestników. Jednym z najbardziej popularnych punktów programu były warsztaty plecenia wianków ze świeżych kwiatów. Prześliczne, ręcznie wykonane bukiety zdobiły później głowy wielu kobiet.

W trakcie uroczystości, Iwona Dąbek, starosta powiatu, została obdarowana specjalnie dla niej utkanym wiankiem. Starosta miała okazję podziwiać występy artystyczne, odwiedzić stragany promocyjne oraz zobaczyć lokalne rzemiosło. Natomiast Barbara Polasińska, radna powiatowa, pełniła funkcję członkini gminnej komisji oceniającej wianki przygotowane przez przedstawicieli 10 sołectw.

Po oficjalnym ogłoszeniu wyników konkursu na najpiękniejszy wianek i symbolicznym puszczeniu ich na wodę, uczestnicy święta mieli możliwość bawić się do rytmów muzyki granej przez gwiazdę wieczoru – Capitana Folka.