Ozorków i okolice – niepozorny region z wielką historią

Miasto położone około 20 km od Łodzi, coraz częściej nazywane jej „sypialnią”. Jest to spowodowane zwiększającą się liczbą przyjezdnych, którzy pragną uciec od zgiełku wielkiego miasta i osiedlić się w cichym, malowniczym Ozorkowie. A trzeba przyznać, że miejsc do wypoczynku i relaksu tutaj nie brakuje.

Ozorków, Grotniki, okolice łódzkiego – co warto wiedzieć?

Przykładowo, pasjonaci wodnego szaleństwa mogą wybrać się nad zalew miejski, miłośnicy zieleni zachwycą się wyremontowanym parkiem miejskim z licznymi atrakcjami, natomiast osoby kochające jazdę konną obowiązkowo powinny podążyć łódzkim szlakiem konnym – najdłuższą tego typu trasą w Europie, biegnącą przez obrzeża Ozorkowa i pobliskie Grotniki.

Grotniki – zielone okolice Ozorkowa

Spragnieni obcowania z naturą będą zachwyceni spacerem po okolicznych terenach należących do Nadleśnictwa Grotniki – jednego z najbardziej zielonych i „dzikich” obszarów województwa łódzkiego. Zresztą Ozorków, jak głosi legenda, był niegdyś wioską trudno dostępną, otoczoną przez gęste lasy i bagna. Grotnicki las to właśnie takie pozostałości po XV-wiecznych terenach. Wycieczkę warto rozpocząć nad rozlewiskiem rzeki Lindy, gdzie w ciepłe letnie dni można zrelaksować się na plaży, popływać kajakiem lub zjeść zimny deser. Stamtąd, najlepiej ruszyć do pobliskiego lasu i podążać kamienistą drogą, która zaprowadzi nas aż do rezerwatu „Grądy nad Lindą” należącego do programu Natura 2000.

To miejsce będące kompleksem źródeł i licznych wysięków wody. Tam też znajduje się źródło wyżej wymienionej rzeki Lindy. Grądy, czyli lasy dębowo-grabowe zachwycają swą różnorodnością, są idealnym miejscem do podziwiania piękna przyrody i podglądania leśnych gatunków zwierząt.