Trzydniowe obchody Dnia Niepodległości w Zgierzu

W tym roku, miasto Zgierz zdecydowało się na wyjątkowo długie, bo trwające trzy dni (9, 10 i 11 listopada), obchody Dnia Niepodległości. Tradycyjnym elementem tych uroczystości jest sztafeta rowerowa organizowana przez harcerzy, którzy każdego roku przewożą do Zgierza ogień zapalony na cmentarzu polskich żołnierzy w Kostiuchnówce na Ukrainie. W tym roku, w ramach celebrowania 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przewidziano wiele atrakcyjnych wydarzeń, wśród których nie zabraknie również Pikniku Niepodległościowego z charakterystyczną zupą grochową podawaną na żołnierski sposób.

Uroczyste powitanie Sztafety Rowerowej Związku Harcerstwa Polskiego z Ogniem Niepodległości przewidziane zostało na 11 listopada na Placu Kilińskiego około godziny 15:45. Tak jak w ubiegłym roku, zgierscy harcerze z miejscowego Hufca ZHP nie będą mogli osobiście przekroczyć granicy ukraińskiej z powodu trwającej tam konfliktu zbrojnego.

Zamiast tego, skorzystają z pomocy swoich ukraińskich kolegów z Hufca Wołyń oraz Organizacji Skautowej „Płast”. To oni zapalą ogień na grobach legionistów polskich spoczywających na cmentarzu w Kostiuchnówce i przekażą go zgierskim harcerzom na moście granicznym w miejscowości Zosin. Ci z kolei przetransportują płomień przez całą Polskę w ramach sztafety rowerowej.